I dette nummeret utforskes utrykket «brød og sirkus». Nummeret består av lekne, uhøytidelige og dyptgående tekster av skribenter med vidt forskjellig bakgrunn, og fartstid i de litterære kretser.
Uttrykket som på latinsk lyder «panem et cirences», stammer fra den romerske poeten Juvenal sine satirer, og refererer til den romerske keiserpraksisen som gikk ut på å supplere massene med nok mat og underholdning, slik at politisk opposisjon enkelt ville la seg kue. Anno 2025 har uttrykket en negativ politisk konnotasjon. Det kan også være betegnende for kultur som i større og større grad synes uløselig fra underholdning. I denne utgaven av Prosopopeia utforskes de ulike sidene ved «brød og sirkus», og tekstene inviterer til sprell så vel som samfunnskritikk.
På listen over bidragsytere står blant annet Inga H. Undheim og Anniken Phillips; deres kjennskap til Agnes Ravatn stikker dypt, hvilket vises i all sin prakt i essayet titulert «Klovneri, narraktighet og satire i Agnes Ravatns romaner». Du finner også tekster av Lone Bodot, Mia Nygård, Runa Skjeldal, András Horváth, Vilde Bjerke Torset, Kristoffer Haug, Marthe Reienes, Serine Wilhelmine Nonås Vangberg og Johanne Magnus. Grafiker, Pernille Grimsrud, står for nytt omslag og setting.























